Lokalne Partnerstwa PAFW

Cel programu
Celem programu Lokalne Partnerstwa PAFW jest inicjowanie i rozwój współpracy pomiędzy organizacjami, instytucjami i osobami zaangażowanymi w różne programy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Na terenie jednej lub kilku sąsiednich gmin powstają partnerstwa składające się z samorządów, organizacji pozarządowych, firm i mediów lokalnych, które realizują projekty ważne dla lokalnych społeczności. Motyw przewodni podejmowanych działań stanowi dobro wspólne.

Struktura programu
Lokalne Partnerstwa PAFW są programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, który jest realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Wiodącą rolę w partnerstwie pełni Grupa Inicjatywna, składająca się z beneficjentów programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, stanowiąca trzon partnerstwa, która zaprasza do współpracy wszystkich tych, którzy chcą się włączyć w inicjatywę lokalną na rzecz dobra wspólnego. Partnerzy wspólnie realizują projekty w swoich społecznościach lokalnych, a rezultaty tych inicjatyw służą mieszkańcom gmin, na terenie których są realizowane.

Pomysł na program
Dzięki różnorodnej ofercie programowej Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w wielu gminach w Polsce przeprowadzono projekty, których uczestnicy zdobyli doświadczenia i wypracowali zasoby stwarzające szansę na wyzwolenie dodatkowej energii obywatelskiej, wzmacniającej miejscowy kapitał społeczny.  Stąd pomysł, żeby umożliwić połączenie sił różnych grup i instytucji, które chciałyby zaangażować się we wspólną partnerską inicjatywę. Suma ich wiedzy i doświadczeń pozwala realizować szeroko zakrojone projekty społeczne.

Do wzięcia udziału w programie Lokalne Partnerstwa PAFW zostały zaproszone wybrane społeczności z gmin, gdzie były realizowane liczne projekty finansowane ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Wśród partnerów znaleźli się uczestnicy m. in. następujących programów: Działaj Lokalnie, English Teaching, Liderzy PAFW,  Program Rozwoju Bibliotek, Przemiany w Regionie (RITA), Równać Szanse, Stypendia Pomostowe, Seniorzy w Akcji, Szkoła Ucząca Się (SUS), Wolontariat Studencki.

Od 2019 roku w Programie mogą uczestniczyć również samo-zawiązujące się partnerstwa. Mogą one otrzymac dofinansowanie w ramach ogólnopolskiego, otwartego konkursu grantowego na start-up granty. Mogą to być zarówno Grupy Inicjatywne/partnerstwa, które realizowały przedsięwzięcia Fundacji, jak i takie, których żaden z członków nie był jej beneficjentem. W procesie naboru muszą one wykazać, że:
– działania, które dotychczas podejmowały są spójne z wartościami i misją Fundacji
– będą korzystać z metody animacji społeczności lokalnych na rzecz dobra wspólnego,
– są przekonane co do potencjału lokalnych organizacji i instytucji w działaniach na rzecz dobra wspólnego ich społeczności i będą zachęcać do skorzystania z oferowanych przez Fundację programów.

Program Zielona Oaza

Lokalna Grupa Działania „Chata Kociewia” od listopada  2024 realizuje projekt pt. „ Zielona Oaza – Centrum Aktywności Ekologicznej Młodych” , którego celem jest aktywizacja i integracja młodzieży wokół celów o charakterze dobra wspólnego.

W centrum naszej wizji jest świadome ekologicznie, aktywne społeczeństwo, mające dostęp do innowacyjnej edukacji na wysokim poziomie. Starogard Gdański jako stolica Kociewia jest miejscem, do którego po studiach mając dobre wspomnienia z czasów szkolnych powraca młodzież. Młodzi ludzi wzrastają w poczuciu bezpieczeństwa i sprawczości, są odpowiedzialni za siebie, swoich przyjaciół i przestrzeń wokół, chętnie przejmują inicjatywę i chcą sami decydować o ważnych dla siebie sprawach. Starogard staje się centrum aktywności społecznej dla mieszkańców całego powiatu- wyróżnia się inicjatywami obywatelskimi i stanowi inspirację na dla innych. Miasto rozwija się w sposób zrównoważony, jest zadbane, a każda możliwa do zagospodarowania przestrzeń publiczna wykorzystana do stworzenia zielonych miejsc  rekreacji i wypoczynku.

Dobro wspólne postrzegamy dwojako. Po pierwsze jako dobro materialne, namacalne i to jest miejsce które ma powstać w ramach projektu, po drugie jako dobro niematerialne, którym jest młodzież, jej dobrostan, wiedza, aktywność i sprawczość- wartości, które rozwijać się będą mogły dzięki stworzeniu infrastruktury i odpowiednich warunków. Wiążemy duże nadzieje z młodym pokoleniem i jego edukacją, chcemy więc uczyć z uwzględnieniem natury i ekologii. Dlatego planowane centrum będzie pełniło funkcje edukacyjną i zostanie przygotowane i wyposażone również pod tym kątem. Po przekonaniu dyrektorów szkół  do tego eksperymentu , przygotujemy nauczycieli  do prowadzenia zajęć „ pod chmurką” i wprowadzenia zajęć plenerowych w grafik lekcyjny. Przeprowadzimy lekcje pokazowe. Aby zachęcić do tego również innych. Przed południem w centrum odbywać się będą zajęcia z różnych przedmiotów ( przyroda, biologia, fizyka, historia, język polski, języki obce itd.) dla uczniów w różnych wieku, prowadzone przez nauczycieli – pasjonatów.

Działania projektowe zakończą się we wrześniu 2025 roku.

Partnerem w projekcie są: Stowarzyszenie Starogard 2030 oraz Magdalena Forc-Cherek

LGD Chata Kociewia